top of page

Zilicare Group

Public·4 members

(((ВО ЖИВО<<))) RFS Македонија Ѓорче Петров пренос во живо 20 јули 2023


1992/93: Со оформувањето на 1 М. Ф. Л. Македонија Ѓ. станува дел од првата лига. 1993/94: Испаѓа од првата македонска лига и се преселува во 2 македонска лига. 1994/95: Македонија Ѓ. го освојува првото место во 2 М. -Запад и експресно се враќа во првата лига. 1997/98: Клубот го зазема третото место на табелата, и за првпат во својата историја изборува пласман во некое Европско натпреварување.
Македонија ЃП (Фудбал) | Gjorce Petrov - Gol.mk [ПРЕНОС ВО ЖИВО>>>] Македонија Ѓорче Петров RFS во живо 13 јули 2023 ) Распоред на натпревари за првиот круг во ПМФЛ за сезоната 2019/20 1 коло (11


1970: Клубот почнува професионално да се натпреварува, и го носи името Југококта. 1971: На 12 март 1971 година се одигрува првиот натпревар на стадионот Ѓорче Петров, кој завршува со победа на тогашната Југококта, Југококта - Кожув 2:0. 1976/77: Првопласиран во Вардарски Фудбалски Регион (4 Лига). 1980/81: Младинците на Македонија Ѓ. го освојуваат Купот на Македонија по победата на Осогово од Кочани. 1989/90: Од оваа сезона клубот го носи името ФК Македонија. 1991/92: Младинците на Македонија Ѓ. го освојуваат Купот на Македонија. 1991/92: Клубот настапува во 3 Југословенска Лига-Исток.


[[тв во живо>>>>]!!!] Македонија Ѓорче Петров RFS пренос во !!!] Македонија Ѓорче Петров RFS пренос во живо 13/07/2023 Победа го шокираше Силекс во Кратово, Шкупи ја освои) Борец – Работнички


Во сезоната 2005/2006, со промената на раководниот тим, изградена била новата западна трибина, како и нови канцелариски простории, вежбалница со сите придружни справи за вежбање и нови соблекувални. Исто така реновирано било и помошното игралиште на кое била поставена вештачка трева. Позначајни настани[уреди | уреди извор] 1932: Оформен е клубот под името Х. К., а подоцна ќе ги носи и следниве имиња: Локомотива, Рудар, Победа, Индустријалец, Рудар итн. 1969/70: Рудар е победник во Скопскиот потсојуз, и во квалификациите изборува место Македонската Републичка Лига, 3 ранг на натпреварување.


RFS vs Makedonija Gjorce Petrov live score, H2H and lineups Македонија Ѓорче Петров не го искористи домашниот терен и загуби од РФС Рига (0-1), во првиот натпревар од првото квалификациско коло во


По три сезони играње во понизок ранг, клубот се враќа во елитата на Македонскиот фудбал. 2005/06: Македонија Ѓ. го освојува Купот на Македонија со победата над тетовска Шкендија во финалето со 3:2, а третиот гол што го постигна Филип Ивановски во судиското продолжение е вистинско ремек дело. А исто така завршува како второпласиран тим на табелата во 1 М. Л. 2008/2009: Македонија Ѓ. на крајот од ова првенство е на чело на табелата и ја освојува титулата "Фудбалски Шампион на Македонија". Играчи[уреди | уреди извор] Во фудбалската сезона 2008/2009 Македонија Ѓорче Петров настапуваше во следниот состав: Играч Позиција Националност Марјан Маџaровски голман Македонија Бојан Павловиќ Србија Даниел Јовановски одбрана Благоја Милевски Даниел Мојсов Ненад Јовановиќ Александар Бошковски Жорж Амбуруе Габон Милан Илиевски Васко Митрев среден ред Тони Брњарчевски Душан Симовски Гуобадија Ајс Крим Оса Нигерија Боби Божиновски Данташ де Брито Сезар Роберто Бразил Филип Колеќески напаѓач Горан Силјановски Мирко Ивановски Самир Фазли Јовица Столевски Постигнувања[уреди | уреди извор] Домашни првенства[уреди | уреди извор] Постигнувања на ФК Македонија Ѓорче Петров во првата и втората лига- сезона по сезона: Сезона Нат.


Поб. Нер. Пор. + - Бод. Поз. Лига 1992/93 34 10 12 31 51 32 14 Македонска Прва Лига 1993/94 30 2 6 22 17 55 16 1994/95 23 5 4 75 25 74 1 Македонска Втора Лига 1995/96 28 7 11 35 37 1996/97 26 38 1997/98 8 42 3 1998/99 9 44 40 1999/00 29 36 2000/01 13 46 2001/02 20 24 2002/03 57 2003/04 15 48 2004/05 33 76 71 2005/06 21 69 2006/07 18 65 64 2007/08 2008/09 61 2011/12 2012/13 60 67 Еврокупови[уреди | уреди извор] Натппеварување Рунда Клуб Резултат 1998 УЕФА Интертото Куп Прва рунда НК Олимпија - Љублјана 4-2, 1-1 Втора рунда СЦ Бастија - Бастија 1-0, 0-7 2006-07 УЕФА Куп Прва квалификациска рунда ПФК Локомотив - Софија 0-2, 1-1 2007 Етникос Ахнас ФЦ - Ахнас 0-1, 2-0 ПФК Черно Море - Варна 0-4, 0-3 2009/10 Лига на Шампиони Втора квалификациска рунда БАТЕ Борисов 0-2, 0-2 Tитули[уреди | уреди извор] Македонска прва лига: 1 Куп на Македонија: 3 2005/06, 2021/22, 2022/23 Познати играчи[уреди | уреди извор] Лука Палиќ Борче Јовановски Рудолф Ковачевиќ Серафим Димовски-Цане Илчо Ѓорѓиоски Перо Каргов Горан Климпер Тони Наумоски Бобан Бабунски Филип Ивановски Навивачи[уреди | уреди извор] Македонија Ѓ.


ФК Македонија Ѓорче Петров — ВикипедијаОд Википедија — слободната енциклопедија За современиот фудбалски клуб, кој порано го носел името Треска, видете ФК Македонија Ѓорче Петров 1932. Македонија Ѓорче ПетровЦелосно имеФудбалски клуб Македонија Ѓорче ПетровОснован1932; пред 90 годиниРаспуштен2010; пред 12 годиниЛокацијаСкопје, МакедонијаСтадионЃорче ПетровКапацитет3. 000Лига(I)2022/237. од 11 екипиМреж. местоОфицијално мрежно место Домашни бои Гостински бои ФК „Македонија Ѓорче Петров“ - македонски фудбалски клуб од Ѓорче Петров, оформен во 1932 година.


отсекогаш имала навивачи зад себе, главно во жителите на тогашно Ханриево (сега Ѓорче Петров). Зачетоците на организираното навивање биле во 1988 година кога за првпат се појавиле транспаренти на Кокта, како што популарно се нарекува стадионот Ѓорче Петров. Сегашните навивачи, познати како Лавови се оформени во 1992 година.


[ПРЕНОС ВО ЖИВО>>>] Македонија Ѓорче Петров RFS во Makedonija Gjorce Petrov vs RFS live score, H2H and lineupsНатпреварите одПрва МФЛ и втора МФЛ гледајте ги во живо преку посебната ТВ769.


Во 2008 година формирана е првата а воедно и единствена подгрупа на навивачката група Лавови - Division Hanrievo. Идејата за формирање на подгрупата потекнува од желбата за подобрување на квалитетот и менталитетот на членовите на матичната група – Лавови, при што сите вистински навивачи на ФК Македонија Ѓорче Петров се обединија во една подгрупа. Името на подгрупата, доаѓа од старото име на населбата Ѓорче Петров, Ханриево.


Историја[уреди | уреди извор] Клубот бил оформен во 1932 година под името „Ханриевски Аматерски Спортски Клуб“ (Х. А. С. К. ), а подоцна ги носел и имињата „Победа“, „Рудар“, „Индустријалец“, „Локомотива“. Во сезоната 1970/1971 го добил името „Југококта“, сè до сезона 1989/1990 кога го добил сегашното име. [1] Македонија Ѓ. П. настапува на стадионот Ѓорче Петров, со капцитет од 3000 седишта. Во 2005 година била изградена западната трибина на стадионот, кој е познат и под името „Кокта“. По катастрофалниот земjотрес во Скопје во 1963 година, стадионот на тогашен ФК „Рудар“ бил одземен од државата за да бидат изградени монтажни бараки за настраданото население, и било доделено новото игралиште на сегашното место.


[[пренос во живо>>>>]''''] Македонија Ѓорче Петров RFS гледј Македонија Ѓорче Петров во ефикасен и драматичен натпревар славеше против БорецМакедонија Ѓорче Петров која е на третата позиција


[СПОРТ==] Македонија Ѓорче Петров RFS пренос во живо RFS Makedonija Gjorce Petrov live score (and video online live stream) starts on 20 Jul 2023 at 15:30 UTC time at Stadions Arkadija stadium, Riga


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...
bottom of page